NATKRIVENI PLIVAČKI BAZEN U KORČULI ZVAT ĆE SE “GOJKO ARNERI”

Novoizgrađeni natkriveni plivački bazen u Korčuli nosit će ime Gojka Arnerija. Odluku je jednoglasno donijelo Gradsko vijeće Korčule na 15. sjednici, održanoj 11. rujna 2012. godine, prihvaćajući prijedlog Upravnog vijeća Ustanove športski objekti Korčula.

.

.

Gojko ARNERI najveći je vaterpolist u sportskoj povijesti Korčule koji je svoju bogatu sportsku karijeru vezivao isključivo za svoj grad Korčulu, a bio je poznat i omiljen u vaterpolo krugovima u cijelome svijetu. Rodio se 29. kolovoza 1935. u Požarevcu , a umro je u veljači 1983. u punoj stvaralačkoj znanstvenoj karijeri, kao profesor na Farmaceutskom fakultetu u Zagrebu, te kada se spremao trajno preseliti u Korčulu kao trener mladih korčulanskih vaterpolista.

Prvi je put nastupio kao desetogodišnji plivač slobodnim stilom na 100 m 1950. Iste godine nastupio je u omladinskoj ekipi KPK-a, da bi 1952. zaigrao i u prvoj ekipi.  Sa svojim KPK-om osvojio je prvenstvo Hrvatske 1953. godine, a 1954. postaje član omladinske reprezentacije Jugoslavije. Iste godine, na Europskom prvenstvu u plivanju i vaterpolu Gojko Arneri postaje član jugoslavenske vaterpolo reprezentacije za koju je uspješno igrao više godina, takmičeći se s tadašnjim najboljim vaterpolo ekipama u svijetu. 1957. godine nastupio je na međunarodnom turniru ”Trofeo Italia” na kojemu je Jugoslavija zauzela 2. mjesto. 1958. godine sudjelovao je na Europskom prvenstvu u plivanju i vaterpolu.

U 1959. godini nastupio je 8 puta za nacionalni tim, a iste godine na III. Mediteranskim igrama u Bejrutu  jugoslavenska reprezentacija, u kojoj je igrao Gojko Arneri, osvojila je zlatnu medalju.

1960. godine i dalje je igrao za državnu  reprezentaciju, te sudjelovao na Olimpijadi u Rimu u plivačkoj disciplini 100 metara slobodno. S nepunih trideset godina prestao je igrati za reprezentaciju, ali nastavlja i dalje pomagati svojem matičnom klubu i kao igrač i kao trener. Za svoj klub KPK, kojega nikada nije napuštao usprkos primamljivim ponudama iz klubova većih gradova, igrao je sve do 1973. Ukupno je za reprezentaciju Jugoslavije igrao 50 puta, a za KPK više stotina puta.

Gojko Arneri bio je i višegodišnji dužnosnik u forumima Vaterpolo saveza Hrvatske i Vaterpolo saveza Jugoslavije, gdje je bio vrlo cijenjen i čije se stručno mišljenje uvelike uvažavalo, kako u zemlji tako i u inozemstvu.

Prerana smrt prekinula je njegovu kako trenersku tako i znanstvenu karijeru, u kojoj se kao doktor kemijskih znanosti bavio i proučavanjem desalinizacije, želeći i tako pomoći svojoj voljenoj Korčuli, koja tada još nije imala riješeno pitanje pitke vode.

U svojoj dugogodišnjoj sportskoj karijeri uvijek se odlikovao svojim postojanim karakterom, autoritativnim nastupom, vedrim pristupom i bio je istinski sportski i ljudski uzor mnogim naraštajima plivača i vaterpolista, osobito njegovim uvijek dragim kapekašima, koji su ga, može se slobodno reći, obožavali kao idola.

Jedan komentar za “NATKRIVENI PLIVAČKI BAZEN U KORČULI ZVAT ĆE SE “GOJKO ARNERI”

  1. peljeskimost

    PALAC GORE I ZA ONE KOJI SU ARTIKULIRALI PRIJEDLOG, ALI I ZA ONE KOJI SU GA JEDNOGLASNO PRIHVATILI.
    GOJKO ARNERI JE BEZ SUMNJE BIO NEPONOVLJIVA OSOBA U SVIJETU SPORTA, ALI ISTO TAKO IZUZETAN ČOVJEK SA SVIM SVOJIM VRLINAMA. JEDAN JE OD RIJETKIH SPORTAŠA KOJI JE UNATOČ PRIMAMLJIVIM PONUDAMA UVIJEK OSTAO VJERAN SVOM MATIČNOM KLUBU KPK, I TAKO POKAZAO DA JE DO KRAJA OSTAO VJERAN IZVORNOJ IDEJI SPORTA.
    ON BI MORAO BITI UZOR MLADIM GENERACIJAMA KORČULANSKIH SPORTAŠA, KOJI BI NA NJEGOVOM PRIMJERU TREBALI UČITI KAKO SE VOLI SVOJ GRAD I SVOJ KLUB, BEZ OBZIRA NA NOVAC.
    IMAO SAM ČAST I PRIVILEGIJU BITI NJEGOV PRIJATELJ I OVA ME VIJEST UČINILA PONOSNIM I SRETNIM.