Održana radionica „Promicanje integracije OIE za pametne mediteranske otoke”

U Gradskoj vijećnici u gradu Korčuli održana je druga radionica projekta PRISMI „Promicanje integracije OIE za pametne mediteranske otoke” (https://prismi.interreg-med.eu).
Riječ je o projektu sufinanciranom od strane Europskog fonda za regionalni razvoj unutar programa Interreg Mediteran. Cilj projekta je rješavanje izazova podržavajući lokalne i regionalne vlasti na mediteranskim otocima u planiranju prijelaza na neovisni, čišći, sigurniji i niskougljični energetski sustav kroz razvoj jedinstvenog transnacionalnog pristupa za procjenu i korištenje OIE. Projekt u Hrvatskoj provodi Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu (FSB) u suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom i lokalnom akcijskom grupom LAG 5.
Na radionici su se okupili predstavnici jedinica lokalne samouprave s otoka Korčule, stručnjaci za energetsko planiranje s FSB-a, te zainteresirani predstavnici privantnog sektora. Sastanak je otvorila Marija Roglić iz LAG 5, s kratkim upoznavanjem sudionika i uvodom u situaciju na otoku po pitanju projekata vezanih uz korištenje obnovljivih izvora energije. Stručnjaci s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu predstavili su projekt. Antun Pfeifer je predstavio PRISMI pristup, alate koji su razvijeni u projektu te načine na koje ih lokalna zajednica može koristiti. Obaveze i mogućnosti koje donose Akcijski planovi energetski održivog razvitka, koje izrađuju gradovi i općine, predstavio je Nikola Matak, a docent Goran Krajačić je sudionicima izložio situaciju na hrvatskim otocima, politički kontekst i inicijative na europskoj razini, vezane uz temu energetske tranzicije mediteranskih otoka, važnost energetskog planiranja te mogućnosti financiranja konkretnih projekata i ideja, poglavito iz programa kao što su Obzor 2020 i programi za međunarodnu suradnju Interreg. Razvila se zanimljiva i produktivna rasprava o mogućnostima rada energetske zadruge na otoku Korčuli i daljnjim mjerama za oživljavanje investicija u obnovljive izvore energije.
Projekt PRISMI ima za cilj rješavanje energetskih problema koji karakteriziraju mediteranske otoke u smislu troška, sigurnosti dobave, upravljanja potrošnjom energije te visoke ovisnosti o fosilnim gorivima i drugim energentima. Projekt podržava energetsku tranziciju mediteranskih otoka kroz razvoj sveobuhvatnog međunarodnog pristupa za procjenu i planiranje iskorištavanja potencijala obnovljivih izvora energije. U okviru projekta provodi se faza istraživanja, u kojoj se okuplja sve zainteresirane strane te im se prezentira PRISMI skup alata, u pet zemalja sudionica: Italiji, Grčkoj, Cipru, Malti i Hrvatskoj. Rezultat u konačnici jest vizija energetskog sustava na otocima kao čistog, neovisnog sustava koji se odlikuje sigurnošću dobave energije, pritom emitirajući najmanje moguće emisije stakleničkih plinova.
Više informacija o projektu saznajte na web stranici projekta (https://prismi.interreg-med.eu) ili upitom na e-mail adresu [email protected]
Izvor: lag5.hr