Festival viteških igara otoka Korčule
Sinoć je mimohodom po ulicama i trgovima srednjovjekovnog grada Korčule svečano otvoren Festival viteških igara, na kojemu su se predstavile viteške udruge s otoka Korčule i gosti iz Kotora. Nastupili su: KUD Moreška iz Korčule, KPD Bratska sloga-Žrnovo, Folklorno društvo Kumpanija iz Vele Luke, Viteško udruženje Kumpanjija Blato, VU Kumpanija Čara, VU Kumpanjija iz Pupnata te gostujuća skupina Bokeljske mornarice iz Kotora u Crnoj Gori.
Festival je otvorio gradonačelnik Korčule, Andrija Fabris, ujedno i predsjednik TZ Grada Korčule, koji je izrazio zadovoljstvo jer godinama okuplja više od tisuću Korčulana i njihovih gostiju koji se skupa uklapaju u ovaj jedinstveni događaj. Kako se prisjetio umjetnički voditelj, prof. Goran Oreb, Festival viteških igara je na inicijativu TZ Korčule djelovao od 1997. do 2004. godine, da bi se nakon 10 godina stanke, opet 2014.g.u organizaciji TZ i pokroviteljstvom Grada Korčule nastavio održavati spomenuti festival, koji je omogućio da se u Korčuli održi međunarodni ICTM kongres za etno koreografiju i tradicionalnu glazbu, čime se je potvrdilo poznato stajalište da je otok Korčula jedinstven po viteškim igrama s mačevima, a tradicija izvođenja je duža od 400 godina čime je po bogatstvu folklornog naslijeđa vodeći među otocima na Sredozemlju.
Stalni gost festivala i pomagač je Elsie Ivancich Dunin iz SAD koja je 2011.g.postala počasna građanka Grada Korčule zbog izuzetnih zasluga u istraživanju, očuvanju i širenju tradicijske glazbe, uključujući folklornu, popularnu, klasičnu i gradsku glazbu i ples. Gospođa Dunin je suradnica i savjetnica na Istitutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. Sinoć nam je sa zadovoljstvom potvrdila kako su Viteški mačevalački plesovi s otoka Korčule prisutni u hrvatskim zajednicama diljem svijeta gdje promiču identitet, specifičnost i vrijednost Korčule po svijetu. Sinošnji je mimohod započeo od predjela Sv. Nikola, preko trga Plokate, te kroz glavni ulaz u grad, gdje su udruge na pojedinim trgovima izvodile kraći revijalni program uz fragmente plesova s mačevima. Svoje točke su zatim izvodili pred punim tribinama na Trgu pomirenja,dok su se ostali smjenjivali pred gradskim ulazom što je omogućilo svima da bez gužve mogu pratiti na dvije lokacije izvođače uz tradicionalne odore, brojne atraktivne plesne pokrete, sudare mačeva koji su iskrenjem mamili posjetitelje na duži pljesak. Korčula je tako potvrdila sposobnost organiziranja različitih kulturno zabavnih priredbi na otvorenom prostoru.
Izvor: Dubrovački vjesnik
Trebate se prijaviti za objavu komentara.