Hrvoje Hiršl: Reversible (Le temps detruit tout) – insatalacija

siva) (zona premijerno prikazuje novu instalaciju Hrvoja Hiršla pod nazivom Reversible (Le temps detruit tout). Lokacija galerije za sezonu 2012.: Trg Sv. Justine 2, 3 kat, Korčula Otvaranje: srijeda, 15. kolovoza 2012., 21 - 23 h. Trajanje: 15. do 21. kolovoza 2012. godine, otvoreno dnevno 21 - 22 h

Kultni film “Irreversible” Gaspara Noé, premontiran je i pušten unatrag kako bi se njegova inače izvrnuta kronologija tijeka “ispravila” i vratila na linearni tok vremena. Na ovaj način film završava “Happy End-om”. Na kraju filma, odnosno u ovoj varijanti, na početku, pojavljuje se natpis LE TEMPS DETRUIT TOUT (vrijeme uništava sve).

Drugi zakon termodinamike kaže da s vremenom stvari propadaju, odnosno, da se red u zatvorenom sustavu smanjuje tj. povećava se entropija. Entropiju također nazivaju i strelicom vremena. Video projekciji filma poređen je dijagram koji vizualizira povratne i nepovratne procese u termodinamici. Dijagram prikazuje hipotetsku situaciju u kojoj je process povratan, preduvjeti za to su da je beskonačno spor i da ne postoji trenje. Svi prirodni ili spontani procesi su nepovratni ili ireverzibilni. S obzirom da se ovdje radi o mediju filma koji nije prirodni proces, on je povratan, ali u tom procesu naracija je uništena.

Poznata je izjava Stephena Hawkinga u kojoj je povezao “psihološko vrijeme”, način na koji se prisjećamo stvari i “entropijsko vrijeme.” Drugim riječima, kada bi se tok entropije preokrenuo (što se našeg mozga tiče) onda bi doslovno vrijeme teklo u suprotnom smjeru“, čime je Hawking ustvrdio da su entropija i vrijeme neodvojivo povezani.

Ilustracije:

  1. Still iz filma “Irreversible”(2002.) redatelja Gaspara Noé
  2. Dijagram koji vizualizira povratne i nepovratne procese u termodinamici
  3. Autor u prostoru instalacije u galeriji siva) (zona

O autoru:

Rođen 1982. u Dubrovniku. Godine 2009. završava Umjetničku akademiju u Splitu, pri odsjeku Dizajn vizualnih komunikacija. Trenutno pohađa poslijediplomski studij Media Art Histories na Donau-Universität Krems u Austriji, pod vodstvom Olivera Graua. Radi i živi u Zagrebu.
Radi na području cross media. Inspiracija su mu avangardni pokreti i proširivanje postojećih ideja. Često koristi humor i ironiju, banaliziranje kao oruđe. U podkontekstu je uvijek neka osobna nota, svojevrsni autoportret. Zanimaju ga: veliki kulturološki narativi i poetika neopipljivoga; svođenje istog na vizualne elemente, koristeći ih kao teksture, kao sirovinu. Baza je uvijek naizgled jednostavna ideja koja se otvara u čitav svemir poveznica i fragmenata. Bavi se poimanjem vremena, promjenama i kako ih percipiramo. Istražuje mogućnost korištenja medija kao da su agregatna stanja materije. Da li je moguće stanje vakuuma, bez medija, bez prijenosnika i što se tada događa? Koji je zvuk samog medija?

/Tekst i foto: Darko Fritz, kustos sive) (zone/