Skladatelj, dirigent, pijanist i pjevač Silvijo Foretić dobitnik Porina za životno djelo

Grad Korčula pridružuje se čestitkama skladatelju i sugrađaninu Silviju Foretiću.

Silvijo Foretić, rođen u Splitu 21.12.1940. čvrstim je obiteljskim sponama vezan za grad Korčulu. Uz oca Sergija, opernog tenora, obitelj dio života provodi u Sarajevu i Osijeku. Silvijo je okružen glazbom od djetinjstva. Već s 15 godina napisao je 6 kratkih skladbi. Studij kompozicije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kod Milka Kelemena upisuje 1959. Za vrijeme studija radi kao glazbeni kritičar, orkestralni glazbenik, baletni i operni korepetitor, operetni dirigent te kao pijanist i skladatelj u satiričkom kazalištu Jazavac (danas Kerempuh). Godine 1963. osnovao je Ansambl za suvremenu glazbu, čija je angažiranost provocirala publiku. Godine 1966. preselio se u Köln i na tamošnjoj Visokoj školi za glazbu nastavio studij kompozicije kod Bernda Aloisa Zimmermanna i elektroničke glazbe kod Herberta Eimerta. Od 1974. do 2006. predavao je na Folkwang Hochschule u Essenu i Duisburgu. Ondje je 1982. utemeljio ansambl Fin de siècle — fin de millénaire s kojim je tijekom dvanaest godina priredio pedesetak koncerata suvremene glazbe. Jedan je od utemeljitelja i dugogodišnji predsjednik Hrvatske kulturne zajednice Colonia Croatica u Kölnu. Nekoliko godina bio je član predsjedništva Kölnskog društva za novu glazbu. Djeluje kao skladatelj, tekstopisac i kao izvođač (dirigent, pijanist, pjevač).

Izbor iz dosadašnjih nagrada: Odličje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1996.); Nagrada Vladimir Nazor, 2003.

Porin za životno djelo dodjeljuje se onim umjetnicima koji su svojim trudom, radom, uspjesima i nagradama obilježili hrvatsku glazbu, upisali se u povijest i iznimno doprinijeli kulturi.

Muzikologinja Saedeta Midžić o cijenjenom skladatelju Foretiću navodi:

“S 15 godina napisao je 6 kratkih skladbi dvanaest-tonske inspiracije po opisu metode iz Andreisove Povijesti glazbe, što ne ukazuje samo na stremljenje novom, nego i na čovjeka riječi i knjige. Pisat će tekstove svojih djela, pjesme (ciklus Merde de siecle o uništavanju svijeta) i glazbene kritike. Foretić izrasta u “strašno dijete hrvatske glazbe ili diverzanta prijelaznog razdoblja” (S.F.), u zbunjujućeg avangardista / postavangardista čija je kreativnost i reaktivnost na suvremene dogme poticana širenjem znanja i intenzivnom glazbenom praksom.”

Silvijo Foretić, izložba Zvuk, siva zona, Centar za kulturu, 2018. (foto: Sani Sardelić)